UĞUR KARABAYIR KİMDİR?

30 Mayıs 1979’da İstanbul’da dünyaya gelen Uğur Karabayır, İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler bölümü ve ardından İktisat Fakültesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra tutkusu haline gelecek olan mesleğinin ilk adımlarını İşletme Müdürlüğü görevi ile Chanta kafe Şişli, Vice Versa restoran / bar Levent , Shu Gece Kulübü Nişantaşı, Panini Nişantaşı-Uludağ-Akatlar gibi dönemin en popüler yerlerinde attı.

2005-2009 yılları arasında İşletme Müdürlüğü görevini bir üst seviyeye taşıyan Uğur Karabayır, Suite Night Club, Marca Restaurant and Fine Dining ve Simple Life Brasserie’nin de içinde bulunduğu SuiteGroup’ta İşletmeci ve Kurucu Ortaklık görevini üstlendi.

Hem gece kulübü hem de restoran anlamında İstanbul’daki en iyi, dönemin en gözde mekanlarındaki A’dan Z’ye tüm operasyonlarda, hem çalışan ekip hem müşteri ile temasta bulunarak deneyim kazanan Uğur Karabayır, 2010 yılında MarGroup’un kurucu ortağı olarak Türkiye’nin yeme-içme sektöründeki yapı taşı sayılabilecek restoranlarında deneyimlerini tüketici ile buluşturdu. Hardal Casual Dining (Asmalımescit, Nişantaşı, Bağdat Caddesi, Ataköy Marina), Rigatoni Casual Dining (Akmerkez, City’s Nişantaşı, Asmalımescit), Toro Tapas House Asmalımescit, Oktoberfest Beer House Asmalımescit gibi dönemin yeme-içme ve eğlence sektörünün şehirde benzersiz olduğu noktalar Karabayır’dan soruluyordu.

Fine Dining, Casual Dining, Bar, Restoran konseptlerinin hazırlanması ve uygulanması, menülerin ve mutfak organizasyonunun hazırlanması ve uygulanması, yatırım ve işletme maliyet modellemesi, satın alma ve maliyet modellenmesi, personel yönetimi ve eğitimi pazarlama stratejisi belirlenmesi ve uygulanması gibi konularda uzmanlaşan Uğur Karabayır 2015 yılında hayatını değiştirecek büyük bir kararla kendi şirketini Uka Life’ı kurdu.

Uka Life çatısında bulunan Hudson Arnavutköy, Barbounia Lokanta Beyoğlu Pera, Martinez (Akmerkez AVM), Louie Brasserie (Akasya AVM), Barbounia Lokanta (Akasya AVM), Martinez (Bodrum) mekanların mimarisi ile, şef seçimleri ve menüleriyle sektöre yön vermiş restoranlardı. Bugün hala yeni nesil diyebileceğimiz yeni açılan birçok restoran ve bar’a ilham vermiş yerlerin kurucusu olan Uğur Karabayır, işi dışında en büyük tutkularından birisi olan seyahatlerinden beslenerek Türkiye’de imza niteliğinde mekanları ortaya çıkartmıştır.

Bu süreçte yatırımları ile takip edilen Uğur Karabayır, Türkmax Gurme kanalında ‘’Yemek İçin Yaşıyoruz’’ programını sunarak birçok önemli ismi ağırlamış ve deneyimlerini TV’den aktarmıştır. Trendus.com, polemikhaber.com gibi dijital haber platformalarında dönem dönem sektöre dair köşe yazıları yazmış olan
Uğur Karabayır, medyanın farklı mecralarında yeme-içme konusunda sözcü kişi olarak yer aldı ve almaya devam ediyor.

2011-2012-2013 yıllarında 3 sene üst üste Hardal ile ‘En İyi Dünya Mutfağı ‘ödülleri, 2013 Rigatoni ile ‘Şehre Değer Katan Mekanlar’ ödülü 2014 ‘Türkiye’nin En İyi İşletmecisi’ ödülü, 2016 Hardal ile Gelişim Üniversitesi ‘En İyi Restoran’ ödülü gibi birçok ödüle layık görülen Uğur Karabayır günümüzde birçok restoran ve bara danışmanlık vermekte.

Güncel olarak kendisini youtube kanalı https://www.youtube.com/channel/UCNbe90HV7tP22ePn2NXmFtA ve Number ONE FM grup Podcast’lerinden izleyebilir ve dinleyebilirsiniz.