Ozan UZUN “Shade” Sergisi ile Arnavutköy Hudson’da

Arnavutköy Hudson’da Berkay Buğdanoğlu ile Sanat Rüzgarı
1 Mart 2016

Arnavutköy Hudson’da Berkay Buğdanoğlu ile Sanat Rüzgarı

Sanatla iç içe olan Hudson, BuBiProje ile ortaklaşa gerçekleştirdiği “Building Art Wall” projesi kapsamında genç sanatçılarla her ay farklı yeni proje ve sergilere imza atıyor. Ozan Uzun’un “Shade” adını taşıyan proje sergisi ise 9 Şubat – 06 Mart 2016 tarihleri arasında Hudson Arnavutköy’de gerçekleşiyor.

Ozan Uzun, ‘Shade’ adını taşıyan sergisinde dokuz eserle izleyicinin karşısına çıkıyor. Geleneksel kağıt katlama tekniklerini yeniden yorumlayıp bugüne dair bir dil geliştiren Uzun, yüzeyi parçalıyor ve yeni yüzeyler yaratmayı başarıyor. Cut-out tekniği devreye girdiğinde ise sanatçının sembolik anlatımla beraber yalınlığı tercih ettiğini görüyoruz. Kullanılan formlar tamamen köşeli yapılardan oluşuyor, bu keskin yapılar düzenli bir durum oluştururken; ışıkla, ışığın şiddeti ve yönüyle meydana gelen gölgeler, aynı renkte olmasına rağmen farklı açılarda duran yüzeylerden yansıyan ışıkla oluşan renk tonlarının bir arada yarattığı atmosfer, sergiye adını veriyor; ‘Shade’… Uzun’un oluşturduğu üç boyutlu yüzeyler üzerinde beliren imgeler, bazen bir insan gürü, bazen nesne ve har erin sadece bir bölümü olarak karşımıza çıkıyor.

Bu paramparça düzen içinde ne her şey tam olarak var olmakta, ne de her şey tam olarak yok olmakta…


BuBiProje Kimdir?

BuBiProje, çağdaş sanat projeleri yaratan ve yeni düşünce biçimleri üreten bağımsız bir platform olarak kurulmuştur. Çağdaş sanatın günlük hayatta daha fazla yer bulabilmesine katkı sağlamayı, daha geniş kitlelerin sanatla entegre olabilmesi için gerekli alanlar yaratmayı, yenilikçi çağdaş sanat akımlarını tanıtmayı, sergiler düzenlemeyi, sanat projeleri geliştirmeyi amaçlamaktadır.BuBiProje, Hudson Arnavutköy ile ortaklaşa gerçekleştirdiği ‘Building Art Wall’ projesinde genç sanatçılarla günlük hayatında sanata yer vermek isteyen Hudson misafirlerini bir araya getirmeyi hedeflemektedir.